סרן תם פרקש 
24.7.06 - 18.7.83

סרן תם פרקש, בנם הבכור של ענת ודורון, עלה לישראל מקנדה עם הוריו בגיל צעיר, גדל והתחנך בקסריה והתגייס לחיל האוויר עם רצון לתרום ולמצות את יכולותיו.
למרות כישרונותיו הרבים הן במוסיקה והן בטיסה נשאר תם צנוע, רגיש ומתחשב בזולת. תם העריץ את אחיותיו עמית ואורי ואהב ונאהב ע"י רעות בחברות ארוכת שנים. יותר מכל אהב תם את החיים: בתם היה שילוב של צניעות מהולה בשובבות מצד אחד ומצוי החיים מצד שני. 
כך יזכרו אותו משפחתו בארץ ובקנדה והחברים הרבים שאותם כל-כך ידע לטפח.
אוהבים אותך תם, תישאר איתנו לעד.


 

 

 

 

 

 

 

אל"מ צביקה לופט
24.7.06 - 27.5.64

צביקה לופט, בנם הבכור של תלמה ואלי, בעל לארנה ואבא לאיה , מיקה ויולי, ואח לאורי פלג וחגי נספה בעת שמסוק השרף אותו הטיס נפל במהלך פעילות מבצעית בגבול הצפון.
ילדותו ונעוריו של צביקה עברו בקיבוץ ראש הנקרה. הוא התגייס לצבא בשנת 83 לאחר שהתנדב לשנת שירות בנוער העובד והלומד ושירת בקבע עד יום נפילתו.
במהלך שירותו הצבאי מילא צביקה מגוון רחב של תפקידים בתחומי הפיקוד והמטה בחיל האוויר כשבין הבולטים שביניהם- פיקוד על טייסת הפתן. כטייס ומוביל מצטיין ,הוא נמנה על מייסדי מערך מסוקי הפתן (אפאצ'י) בארץ.
צביקה נחשב גם לקצין ומפקד מצוין ותמיד הוערך מאוד ע"י חייליו, מפקדיו וחבריו הרבים. כולם שאבו ממנו דוגמא והשראה בשל אופיו הנוח, צניעותו הרבה, חינו וחוש ההומור שייחדו אותו גם בעת מצבים קשים. 
דמותו ממשיכה ללוות אותנו והגעגועים כבר צורבים, ומכים ללא רחם.

 

 


 

רקע


אזור מרום הגליל מהווה את אחד מהאזורים היפים והאטרקטיביים בישראל מבחינת נוף ואזורי טיול ונופש, ובו מרקם אנושי ייחודי של תושבים המרכיבים קהילה המחוברת לאדמה ולמקום. באזור יש אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים שונים המעידים על פריחתו כבר בתקופות קדומות. תושבים רבים בקהילת מרום הגליל עוסקים בחקלאות, בהם בוקרים, נוטעים וכורמים והאזור ידוע ביינותיו המשובחים.

מרום הגליל היה מאז ומתמיד ביתם של נשרים ועופות דורסים אחרים, שחיו לצד האדם, כפי שמצטייר מעדויותיהם של חוקרים ונוסעים בתקופות שונות. עקב המבנה הטופוגרפי המיוחד של האזור, הכולל קניונים עמוקים ותלולים המתחתרים ויוצרים מצוקים גבוהים, ומסלע בו נוצרו מערות וכוכים, וכן השילוב של שטחים פתוחים טבעיים רבים עם שטחי חקלאות ומרעה לבקר, מתקיים בית-גידול מצוין לנשרים ולעופות דורסים אחרים. באזור נותרו עד לשנים האחרונות מושבות הקינון החשובות ביותר של נשרים בגליל, כגון בנחל דישון, נחל עמוד, סלע עכברה והר אביתר. 

למרבה הצער, במחצית הראשונה של שנת 2004 מתו מהרעלות משניות בגליל לפחות 40 נשרים, המהווים כ-10 אחוזים מאוכלוסיית הנשרים בישראל, ואוכלוסיית הנשרים בגליל כמעט ונכחדה ומתקשה מאז להתאושש. שימוש בלתי מבוקר ברעלים על ידי חקלאים מהווה ב-50 השנים האחרונות את הגורם העיקרי להכחדת נשרים ועופות דורסים אחרים בישראל, ולצערנו גורם לנזקים חמורים נוספים, בהם פגיעה אקולוגית רחבה עקב הרעלה של בעלי-חיים אחרים (כגון טורפים), זיהום חמור של הקרקע ומקורות המים ופגיעה בריאותית קשה בבני-אדם, עקב הנדיפות הגבוהה של הרעלים והתפשטותם המהירה למרחקים גדולים.

בעקבות אירועי ההרעלה הקשים בגליל, חבר פרוייקט שימור העופות הדורסים בישראל "פורשים כנף - אימוץ הנשרים והדורסים בישראל" שבוצע במשותף על ידי רשות הטבע והגנים, חברת החשמל והחברה להגנת הטבע (1996-2005), אל קהילת מרום הגליל במטרה לפעול למניעת ההרעלות ולשימור אוכלוסיית הנשרים. החל באוקטובר 2004 החל לפעול במרום הגליל פרוייקט "אימוץ הנשרים במרום הגליל" במשותף על ידי "פורשים כנף" יחד עם המועצה האזורית וקהילת תושבי מרום הגליל, במטרה להפוך את אוכלוסיית הנשרים במרום הגליל לנכס של התושבים ולמקור גאווה, מוקד לפעילות קהילתית של שמירת טבע, תיירות, חינוך והסברה. פרוייקט זה, שאב לתוכו את כל שכבות הציבור וגורמי הקהילה במרום הגליל, החל מהחקלאים, דרך אנשי מערכת החינוך וכמובן ילדים ובני נוער שהתגייסו כדי ליטול חלק ולסייע בהצלחתו, ובראש המאמץ ניצבה המועצה האזורית "מרום הגליל" בהובלה של ראש המועצה שלמה לוי וצוות עובדיו. נערכה פעילות חינוכית והסברתית מעמיקה ומקיפה בשיתוף עם כל שכבות הציבור במרום הגליל, הופק ספר ילדים ייחודי ("נשרים בשמיים אדומים") המספר את סיפור הנשרים וההרעלות, הועברו חוגי בית לחקלאים ומשפחותיהם על הנשרים, חשיבות שימורם והנזקים הקשים של ההרעלות לסביבה ולאדם, הוקמה תחנת ההאכלה לנשרים שתופעלה בשיתוף עם החקלאים שהתגייסו למאמץ למניעת הרעלות ולהצלת הנשרים, והוכנו תוכניות המשך רבות כולל הקמת מצפור נשרים הצופה אל תחנת האכלה במורדות הר אביתר - מול מצוק קינון נשרים. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

למרבה הצער, נקטעה פעילות חשובה זו באיבה לאור סגירת פרוייקט "פורשים כנף" הארצי באוקטובר 2005 עקב צמצומים תקציביים.

ב - 24.7.2006, במהלך מלחמת לבנון השנייה, אירע אסון התרסקות מסוק ה"שרף" (אפאצ'י לונג-באו) ונפילתם של אל"מ צביקה לופט וסרן תם פרקש. מקום התרסקות המסוק הוא כ-100 מטרים בלבד מהמקום בו תוכננה הקמה של מצפור הצופה אל תחנת ההאכלה לנשרים במורדות הר אביתר ואל מצוק קינון הנשרים בהר. אל"מ צביקה לופט, ממקימי מערך מסוקי האפאצ'י בחיל-האוויר ומבכירי טייסי החיל, וסרן תם פרקש, ברוך כשרונות כטייס, כמוסיקאי ובתחומים רבים אחרים, נפלו בלחימה להגנת הגליל. 

אל"מ צביקה לופט וסרן תם פרקש שרתו כלוחמים בטייסת שמתחילת דרכה היתה מחוברת לשימור הנשרים והעופות הדורסים וחלוצה בתחום זה בחיל-האוויר, ובמהלך השנים קיימה הטייסת פעילות ענפה של הסברה ומודעות בקרב אנשי צוות האוויר לחשיבות הדו-קיום שבין הנשרים למטוסים. זאת, עקב מתאר הטיסה המיוחד למסוקי האפאצ'י המחייב טיסה נמוכה בקניונים ווואדיות, והחושף את כלי הטייס לסכנת התנגשות עם נשרים ועופות דורסים מקננים אחרים. 

אסון התרסקות מסוק ה"שרף" ונפילתם של אל"מ צביקה לופט וסרן תם פרקש בלחימה, ראוי להיות מונצח בדרך המכובדת ביותר. אנו מעוניינים לשלב את הנצחתם עם שימור הנשרים במרום הגליל, לאור אותו דו-קיום ייחודי עם הנשרים והעופות הדורסים, המאפיין את טייסת מסוקי האפאצ'י מיום הקמתה. כמו כן, "אימוץ הנשרים" במרום הגליל, במקום בו ולהגנתו נפלו צביקה ותם, היא דרך ראויה להנצחתם והנצחת פועלם תוך הקמת מסגרת חיה ונושמת של פעילות חינוך, הסברה ושימור ערכי טבע בדו-קיום בין האדם לסביבתו. 

 

 

מטרות הפרוייקט

 

1. שמירה על הנשרים ברחבי מרום הגליל וביצוע פעולות שונות למניעת הכחדתם, כולל חינוך והסברה למניעת הרעלות, שמירה על אתרי הקינון וסיוע בתפעול תחנת האכלה.

2. חיבור מחדש של קהילת מרום הגליל על כל רבדיה לפרוייקט שימור הנשרים, תוך ביצוע מגוון פעילויות של הסברה ומודעות לחשיבות שימור הנשרים כתופעת טבע ייחודית וחשובה לאזור ומקור גאווה לתושבים, בהובלה של המועצה האזורית מרום הגליל בראשות שלמה לוי.

3. חיבור מחדש של מערכת החינוך במרום הגליל לפרוייקט, מגיל גן ועד סוף תיכון, וחידוש והעמקה של הפעילות החינוכית-קהילתית.

4. פיתוח של פעילות שימור טבע וסביבה ברחבי מרום הגליל הנגזרת מפרוייקט שימור הנשרים, תוך שילוב של נושאי תיירות, חינוך והסברה.

5. הקמת מצפור נשרים שיהווה מרכז חינוכי-הסברתי-תיירותי פעיל יחיד מסוגו ומוקד ומרכז לפעילות כולה. המצפור יוקם לזכרם של אל"מ צביקה לופט וסרן תם פרקש, וישמש גם להנצחת פועלם, תוך שיספר גם את סיפור הקשר המיוחד שבין חיל-האוויר לשימור הנשרים והעופות הדורסים בישראל.

6. שילוב הטייסת ויחידת הבקרה הצפונית (הצופה מעל התחנה) באימוץ וטיפול באתר ושילוב יחידות חיל האויר וצה"ל בפעילות החינוכית בפרוייקט. 

7. הפיכת הפרוייקט כדגם לחיקוי ברחבי ישראל לחיבור של קהילה לאדמתה ולשימור הטבע והסביבה.

 

 

תוכנית הפרויקט


1. תפעול תחנת האכלה לנשרים כולל חידוש ושיפור התשתית, יצירה מחדש של מערך ניוד פגרים מהחקלאים לתחנה, שימוש בנשרים נכים למשיכת נשרים מהטבע ותפעול שוטף תוך שיתוף החקלאים. משרה למפעיל וחוקר שיהיה אחראי על תפעול התחנה ואיסוף נתונים לגבי פעילות הנשרים באזור בכלל.

2. הקמת מצפור לזכרם של אל"מ צביקה לופט וסרן תם פרקש, שישמש הן כמבנה תצפית ובו חלונות גדולים בחזית הצופים אל תחנת ההאכלה ואל מצוק קינון הנשרים (ודורסים אחרים) של הר אביתר, והן כמבנה מרכזי לפעילות החינוך, התיירות וההסברה. המבנה יכלול בין השאר:
א. אמצעי תצפית משוכללים כגון מצלמות וטלסקופים (כולל העברת תמונה ממצלמות הממוקמות בשטח), ומערך תצוגה מתקדם.
ב. אולם הרצאות ותצוגות משוכלל עם אמצעי הקרנה ותצוגה מתקדמים המיועד ל-100- 50 אנשים, וכולל בין השאר: מערך המחשות ותצוגות על הנשרים בכלל, הנשרים והטבע בגליל בעבר ובהווה, בעיית ההרעלות וחשיבות פתרונה, הדו-קיום בין כלי טייס לציפורים תוך דגש על הפעילות הענפה שמקיים חיל-האוויר הישראלי בנושא ב-25 השנים האחרונות.
מערך התצוגות יכלול תקשורת לוויינית והצגה של נתוני מעקב לוויינים אחר ציפורים מישראל on-line. בצמוד תוקם כיתת לימוד ובה מחשבים וחומר ספרותי בנושאים ביולוגיים ותעופתיים ובפרט בהיבט של הנשרים ושימורם.
לצורך הקמת המצפור ייעשה שימוש בניסיון ובידע שנרכש בפרוייקטים דומים בעולם כגון במרכז לשימור הנשרים של מישל טראס בצרפת (כדגם מוצלח ביותר הפועל למעלה מעשור) ואגם BIWA ביפן (עם שני הגורמים הנ"ל יש לנו קשר הדוק).

3. קפיטריה וחנות מזכרות - תבחן אפשרות לשלב במצפור גם קפיטריה וחנות מזכרות צנועה (בדומה לקיים במרכז בצרפת) הצופה אל הנוף ובה יוצעו למכירה מגוון מוצרים הקשורים בנשרים, עופות דורסים ושימורם (כגון ספרים, קלטות, פוסטרים מדבקות וכו'). תוך בחינת הפעלתה על ידי בעלי הקרקע מריחניה.

4. תכנית אב חינוכית – בעבר כבר הוכנה תכנית חינוכית מקיפה לפעילות של כל בתי הספר בנושא שימור הנשרים במרום הגליל על ידי מחלקת החינוך של המועצה האזורית מרום הגליל בשיתוף עם מנהלי ומורי בתי הספר שבאזור, וכן עם נציגי "פורשים כנף" התכנית פעלה בשנים 2004-2005 אולם יש לבצע בה עדכונים והתאמות, כולל שילוב הערכה החינוכית החדשה (אוגדן "פורשים כנף") על נשרים שיצאה לאור בתחילת שנת 2007, ולהפעילה מחדש החל מתחילת שנת הלימודים הקרובה (1.9.2007). במסגרת הפעילות החינוכית המחודשת, יש חשיבות רבה לפעול לא רק בבית-הספר אל יחד עם מרכיבי הקהילה כולה, כולל ביצוע של הרצאות, ימי עיון, ערבי חוויה ופעילות אומנותית ויצירתית סביב נושא שימור הנשרים והסביבה במרום הגליל. כמו כן, אנו רואים בעתיד חשיבות רבה להפקת חומרי לימוד והסברה שילוו את הפרוייקט, וחלקם גם יוכלו להימכר לקהל הרחב (כגון חוברות, פוסטרים ומדבקות) וההכנסות תוקדשנה לשימור הנשרים ותפעול שוטף של הפרוייקט. 

5. אוטובוס הנשרים - במקביל להכנה ויישום של תכנית חינוכית מעודכנת לאימוץ הנשרים במרום הגליל, מוצע להסב 2 אוטובוסים של המועצה ל"אוטובוסי נשרים" - הם יכוסו במדבקות מיוחדות שיקיפו אותן מכל עבר ועליהן ציורי נשרים. אוטובוסים אלה ישמשו להסעת תלמידים ומשפחות אל תחנת התצפית בנשרים שליד ריחניה. בעבר כבר הוכנה סקיצה של ציורים לאוטובוסים על ידי צייר מקצועי המתמחה בתחום זה (אלכס פירליי).

 


6. חוגי בית לבוקרי מרום הגליל – קיימת חשיבות מיוחדת לביצוע פעילות הסברה ייעודית בקרב הבוקרים למניעת הרעלות. על פי ניסיוננו, הדרך הטובה ביותר היא לקיים חוגי בית לבוקרי מרום הגליל בנושא הנשרים, חשיבות שימורם והסכנות שבשימוש ברעלים – לנשרים, לסביבה ולבני-האדם. בעבר כבר הופעלו בהצלחה רבה חוגי בית בדלתון, עלמה וריחניה ויש להרחיב פעילות זו ולהעמיקה. במסגרת פעילות זו, מתוודעים החקלאים למקומם החשוב של הנשרים בטבע כ"סניטרים" המנקים את השטח מפגרים ובכך עוזרים רבות לחקלאים, וכן על היות הנשרים מלווים של האדם מתקופות קדומות וחשיבותם בתרבות ובמסורת של כל עמי האזור. כמו כן, בחוגי הבית מדובר גם בסיכון הרב שגורם שימוש לא מבוקר בכמויות גדולות של רעלים לבריאות הציבור.

7. פעילות תרבותית – אנו רואים מגוון אפשרויות לביצוע פעילות תרבות הסובבת סביב נושא הנשרים, כולל קונצרטים וערבי מוסיקה מסורתית ואתנית, הקשר בין יהדות וציפורים, פעילות דוגמת "ציפור הנפש" המשלבת תרבות וציפורים (המבוצעת בהצלחה רבה בשנים האחרונות על ידי החברה להגנת הטבע), ערבי תרבות בדגש ציפורים ועוד.

8. הקמת חוג צפרות של המועצה – בדומה לחוגים הקיימים במקומות שונים בישראל, פעילות חוג צפרות המודרך על ידי צפר מקצועי מושכת ילדים ובני נוער ומהווה אמצעי יוצא מן הכלל להיכרות עם עולם הציפורים והצפרות וקידום פעילות חקר וחינוך.

9. ביצוע פעילות טיבוע ציפורים – טיבוע ציפורים הוא כלי מחקרי וחינוכי מהמעלה הראשונה כפי שמודגש בהצלחה יתירה על ידי תחנות טיבוע פעילות בישראל, כדוגמת התחנה לטיבוע ציפורים בגן הכנסת בירושלים. שילוב פעילות זו במסגרת הפעילות החינוכית וההסברתית במרום הגליל יוסיף מימד מעניין ואטרקטיבי. ניתן להקים מוקד טיבוע בסמוך למצפור, ולשלב את פעילותו במסגרת הפעילות המחקרית והחינוכית הכוללת.

10. מרכז רבייה והשבה לטבע של נשרים – בכפוף לאישורים ולשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים, הקמת כלוב רבייה גדול אליו יובאו נשרים בוגרים (מהארץ או מחו"ל) ושחרור לטבע של הנשרים שיבקעו במקום, תוכל להוות תרומה אמיתית וחשובה ביותר לשימור הנשרים ואישוש אוכלוסייתם בגליל, וכן כלי חינוכי והסברתי מהמעלה הראשונה.

11. תיירות – אנו רואים את הפרוייקט כמוקד יוצא דופן לפעילות תיירותית ועל כן מציעים: 
א. להכין תכנית לשילוב הפרוייקט במפת התיירות של מרום הגליל והצפון בכלל כפרוייקט ייחודי וערכי המשלב אטרקציה ייחודית עם לימוד והכרה של תופעת טבע מיוחדת במינה. 
ב. ביצוע "חבילות" סיור בדגש ציפורים המשלבות את מרום הגליל, עמק החולה וגמלא. 
ג. מיצוב האתר (והמצפור בראשו) כאתר ייחודי לתיירות חוץ. 
ד. חיבור סיפור ההתיישבות בגליל בדגש מרום הגליל, החקלאות, הנשרים והקשר בין חיל-האוויר לנשרים.

12. שותפי עשייה: מוביל ו"ארגון גג" – המועצה האזורית מרום הגליל.
שותפים מובילים: דר' יוסי לשם, דר' עופר בהט, דן אלון מהחברה להגנת הטבע,
החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, קק"ל, חברת חשמל, שותפות 2000 מרום הגליל
משפחות פרקש ולופט, הסוכנות היהודית וקהילות אנגליה. 
משרדים ממשלתיים כשותפים פוטנציאליים: המשרד לפיתוח הנגב והגליל, המשרד לאיכות הסביבה, משרד התיירות, משרד החינוך, משרד המדע, משרד החקלאות ומשרד הפנים.