שני מסוקי אפאצ'י לונגבואו עסקו בסיוע לכוחות החי"ר הפועלים בדרום לבנון.

ב 13:30 הסתחרר אחד מהם מסיבה לא ברורה, צנח לשדה פתוח והתפוצץ שני הטייסים נהרגו - אחד מהם מפקד טייסת לשעבר.

הערכה: למסוק קרתה תקלה חמורה או שנפגע מאש כוחותינו.

מאת יוסי יהושוע, איתן גליקמן ואיציק סבן

 

שרידים של שתי קסדות מיותמות שנותרו באזור המפויח בגבול הצפון היוו אתמול עדות אילמת מזעזעת להתרסקות המחרידה של מסוק האפאצ'י לונגבואו המוכנה "שרף" שאירעה בסמוך לעיירה ריחניה. בתאונה נהרגו סגן תם פרקש וטייס נוסף.

זה קרה סמוך לשעה 13:30 בעיצומן של ההפגזות על יעדי חיזבאללה צפונית - מזרחית לעיירה מרון א-ראס ובפאתי העיירה בינת ג'ביל. באותה שעה חגו באוויר מעל שטח הררי מדרום לישוב הישראלי ריחניה זוג מסוקי אפאצ'י. אחד המסוקים שיגר טילים לעבר קני המחבלים, המסוק השני היה בעמדה אחורית יותר.

"הייתי ליד הלול", סיפר הילל טירן ממושב עלמה הסמוך, "לפתע הבחנתי בשני מסוקים שמאחד מהם יצאו ניצוצות של אש מאחור. המסוק עמד באוויר. הוא הסתחרר כדקה וחצי בין 15 ל-20 סיבובים. קיוויתי לראות את אחד הטייסים מחלץ את עצמו, אבל אז המסוק פשוט צנח לקרקע והתרסק".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

את האזור החריד פיצוץ אדיר, ועשן סמיך היתמר מהמקום. להבות אש חזקות שאחזו בשדה הקוצים על הגבעה שבה אירעה ההתרסקות החלו להתפשט לכל עבר. תושבים רבים ונהגים שחלפו בכביש הסמוך אשר הבחינו בהתרסקות החלו לטפס על הגבעה בניסיון להעניק עזרה לטייסים, אבל את מקום ההתרסקות המשיכו במשך דקות ארוכות להחריד פיצוצים שנגרמו מהתחמושת שהמסוק נשא עימו והם מנעו מכוחות ההצלה להתקרב למקום.

בין הראשונים שהגיעו היה ראש המועצה האזורית מרום הגליל, שלמה לוי. "תוך כדי נסיעה ראיתי אש גדולה על הגבעה. דהרתי למקום עם הג'יפ וראיתי שהחרטום של המסוק פגע בחוטי חשמל. הרוטור עף לאזור הוואדי במרחק של 600 מטר, ולא נשאר כלום ממנו חוץ מהזנב".

רק כעבור דקות ארוכות הצליחו אנשי מכבי אש ומגן דוד אדום להגיע למקום ההתרסקות, אך למרבה הצער, מלבד כיבוי הדליקה שפרצה במקום לא נותר לכוחות ההצלה דבר לעשות. גורם בכיר בחיל האוויר שלל את האפשרות שמדובר בפגיעה בכבל של חשמל. עוד עולה מהחקירה הראשונית כי המסוק הנוסף שחג באוויר לא הבחין בהתרסקות. לדברי הגורם, אלפי הגיחות שמבצעים טייסי המסוקים "גורמות לעייפות, אך אין בחיל בעיה של עייפות", עוד עולה כי הצוות לא הספיק לדווח למערך הבקרה האווירי על התקלה. בחיל האוויר מתוסכלים לנוכח התאונות האחרונות וזאת לאור העובדה שבאימונים מצליח חיל האוויר לשמור על רמת בטיחות מהגבוהות בעולם בטיסות.

אמש התחזקו בחיל האוויר שתי הערכות: לפי האחת למסוק קרתה תקלה חמורה בגובה רב. לפי השנייה, המסוק נפגע מאש שירו בשוגג כוחות צה"ל. מפקד חיל האוויר, אלוף אליעזר שקרי, הורה על הקמת צוות חקירה לבדיקת נסיבות ההתרסקות. רק לפני יומיים ביצע מסוק אפאצ'י אחר נחיתת אונס בגלל תקלה טכנית. ביום חמישי בלילה התרסקו שני מסוקי אפאצ'י מסוג פתן ליד צומת כוח באותו אזור. למרות התרסקותם של שלושת המסוקים הוחלט בחיל האוויר שלא לקרקע את המערך וזאת בשל הצרכים המבצעיים והחשיבות הגדולה שיש למסוקים הללו ולמערכות ההגנה והמכ"ם שלהם בלחימה בדרום לבנון.