תם כבר לא יטוס מעל הבית
מעריב 25.7.06 מאת דודו בזק

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בימים האחרונים חששה ענת פרקש, והתקשתה לישון. היא דאגה לבנה, תם. "הוא עייף, אני מפחדת מתאונה", אמרה לבני משפחתה. אתמול קרה הנורא מכל. סגן תם פרקש, נהרג בהתרסקות המסוק. 

מאז התאונה הקודמת, ביום חמישי, שבה התנגשו והתרסקו שני מסוקי אפאצ'י בגליל, חיה משפחת פרקש בחרדה לבן תם- בגלל הגיחות, הלחימה והעייפות. בשבת הגיע תם הביתה לאפטר, אבל לא דיבר על מה שקורה שם. תם רק רצה לנוח וליהנות בחיק משפחתו וחברתו בארבע השנים האחרונות, רעות. במוצאי שבת נפרד מכולם וחזר לבסיס. אביו, דורון, טייס אל על, טס לקנדה.

אתמול בצהריים הגיעו לבית המשפחה בקיסריה ידיעות על תאונה אווירית. ענת ניסתה להשיג את תם בטלפון, אבל לא הצליחה. אז טילפנה לבעלה, שנמצא בטורונטו, וגם הוא ניסה לדלות פרטים נוספים. רק מאוחר יותר, בשעות אחר הצהריים, הגיע נציג קצין העיר עם הבשורה הנוראה. "תם כבר לא יטוס מעל הבית" , אמרה ענת בבכי. רעות חברתו של תם, שהגיעה אתמול בערב לבית המשפחה התמוטטה ונזדקקה לטיפול רפואי.

תום, שהשאיר הורים ואחיות, עמית ואורי, יהיה החלל הראשון בבית העלמין הצבאי שבקיסריה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ב- 12:42 בצהריים, בעודם מעל שטח ישראל בגליל העליון, במהלך גיחה מבצעית באזור בינת- ג'בייל, חיכו באוויר שני מסוקי אפאצ'י לונגבואו (שרף) של חיל האוויר. אחד מהם נכנס לעמדת תקיפה מול הגבול, ירה טיל לעבר לבנון וחזר לכיוון ישראל. מאותו רגע התחיל המסוק השני להסתחרר, ונפל לקרקע במהירות. המסוק האחר נשאר תלוי באוויר, חסר אונים, בלי יכולת לסייע.

תוך שניות פגע המסוק באדמה, ליד המושב עלמה. האפאצ'י, שהיה עמוס בפגזים ומלא בדלק, התחיל לבעור מיד – ושני הטייסים שבתוכו, סגן תם פרקש ואל"מ צביקה לופט, נהרגו בהתרסקות. "ברגע שהוא נכנס באדמה, הוא התחיל לבעור", סיפר טירן הילל מעלמה אחד מעדי הראייה.

האנשים שעמדו בסמוך להתפוצצות רצו לעזור לטייסים, אבל כבר היה מאוחר מדי. ראש מועצת מרום הגליל, שלמה לוי, ששהה בעלמה באותה שעה, סיפר כי מיד לאחר ההתרסקות התפוצץ המסוק ועלה בלהבות. "רצנו כדי לבדוק אם יש ניצולים", סיפר לוי, "אבל הדי ההתפוצצויות גרמו לנו לחזור לאחור, הייתי מוכן לסכן את חיי כדי להציל את הטייסים, אבל לצערי לא היה את מי להציל".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


מאת: פליקס פריש ויובל לידור. בהכנת הידיעה השתתף ג'קי חוגי

לאחר ההתרסקות החלה התחמושת הרבה שהיתה בתוך המסוק להתפוצץ, כך שעד שצוותי הכיבוי הצליחו להשתלט על האש עברו כמעט 40 דקות. בדרכו אל הקרקע פגע המסוק גם בכבל חשמל, והדבר הביא להפסקת חשמל קצרה באזור הקרוב להתרסקות.

מצורת הנפילה של המסוק, ובשל העובדה כי הצוות אפילו לא הספיק לדווח בקשר על התקלה, נראה כי הוא איבד ברגע אחד את כוח העילוי שלו. ייתכן כי רוטור הזנב, הפרופלור האחורי של המסוק התנתק, וייתכן שגם הרוטור הראשי, הפרופלור העליון, התנתק תוך כדי טיסה. לדברי טייס מסוקים, "אם הרוטור הראשי מתנתק, לא נשאר לצוות הרבה סיכוי, אפילו אם המסוק טס נמוך".

בעוד שבחיזבאללה טענו אתמול כי אנשיהם הם אלו שהפילו את האפאצ'י , בצה"ל הטילו ספק בגרסה זאת, ואמרו כי לא ראו אש מכיוון לבנון שהיתה עלולה לפגוע במסוק.

המסוק שהתרסק אתמול הוא כלי הטיס הרביעי של חיל האוויר שהתרסק בימים האחרונים במהלך גיחה מבצעית במלחמה בלבנון. ביום חמישי התרסקו שני מסוקי אפאצ'י מטייסת אחרת, שהתנגשו זה בזה באזור סמוך, ואילו בשבוע שעבר התרסק גם מטוס אף-16 איי (סופה), בעת המראה בבסיס רמון, כתוצאה מפיצוץ אחד הגלגלים בזמן ריצת ההמראה. צוותו נטש בשלום.

בחיל האוויר הזכירו אתמול שמטוסי החיל ומסוקיו ביצעו בשבועיים האחרונים יותר מ- 4,500 גיחות קרב ותקיפה בלבנון, ונראה כי הצטברות מקרי ההתרסקות היא כנראה תופעה של עומס הלחימה הכבד, ולא תוצאה של רשלנות או תקלה החוזרת על עצמה.
 

© כל הזכויות שמורות למשפחת פרקש

Dev By Mayrosewebs.com  , Design by Aya Golan

  • Wix Facebook page
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now